Srebro – Słownik

Srebro rubinowe – wyraźnie czerwone odmiany pirogryrytu, rudy srebra.

 Piragryryt – jako oddzielny minerał wyróżniony został na początku XIX wieku i pierwotnie był znany pod nazwą aerosytu. Jest ważnym kruszcem srebra. Zazwyczaj ma kolor ciemnoczerwony lub brunatno-fioletowy z czerwonym odcieniem. Wyraźnie czerwone odmiany pirogryrytu określane są nazwą „srebra rubinowego”.
Występuje w niskotemperaturowych żyłach srebronośnych. Najładniejsze jego kryształy pochodzą z Chanarcillo (Chile), Zacatecas Castrovirreyna i Vinchos (Peru). Inne, ważne jego wystąpienia znajdują się też i w Colquechaca (Boliwia) oraz w Silver City (Idaho) i Comstok Nevada) w USA. W Polsce znany jest z żył kruszcowych okolic Wałbrzycha i Kowar.

 

Związki srebra:

 

Tlenki srebra:

 • AgO – szarawo-czarny proszek.
 • Ag2O – brązowawo-czarny proszek

Halogenki srebra – Halogenki srebra są czułe na światło i ulegają pod jego wpływem powolnemu rozkładowi.

 •  Chlorek srebra, AgCl – ma postać białej masy lub proszku o dużej gęstości.
 • Bromek srebra – żółtawy
 • Jodek srebra – żółty
 • Fluorek srebra
 • Siarczek srebra, Ag2S – siarczek srebra, ciężki, szaro-czarny proszek, używany do produkcji szkła.
 • Azotan srebra, AgNO3 – białe kryształy, rozpuszczalne w wodzie, trujące i niszczące skórę. Używany do srebrzenia szkła lub metali, w fotografi.

 

Azotan srebra

 

Sole i związki nieorganiczne:

 • Siarczan srebra, Ag2SO4 – używany w przypadku oparzeń i ran, a nawet do ochrony od infekcji oczu małych dzieci.
 •  Fosforan srebra, Ag3PO4 – żółtawe kryształy, niezbyt dobrze rozpuszczalne w wodzie. Używany w fotografi, w medycynie oraz w optyce.
 •  Cyjanek srebra, AgCN – biały proszek, ciemniejący pod wpływem światła i nierozpuszczalny w wodzie. Używany w medycynie i do srebrzenia.
 •  Tiocyjanian srebra, AgSCN – biały proszek, wygląda podobnie do cyjanku srebra, jest używany jako wzmacniacz w fotografii.
 •  Cyjanokompleksy srebra i potasu, KAg(CN)2 – biały proszek, używany w pokryciach elektrolitycznych.
 •  Piorunian srebra – białe kryształki, eksploduje przy lekkich wstrząsach, niebezpiecznych w użyciu; służy do produkcji spłonek detonujących oraz do wyrobu tzw. strzelających „diabełków” oraz niektórych kapiszonów. Otrzymuje się go w ściśle kontrolowanej reakcji stężonego kwasu azotowego, metalicznego srebra i alkoholu etylowego. Ze względu na niebezpieczeństwo eksplozji syntezuje się jedynie niewielkie ilości piorunianu srebra, nie należy go również długo przechowywać.
 •  Dwuchromian srebra, Ag2Cr2O7 – krystaliczny czerwono-rubinowy proszek, używany jest do malowania.
 •  Nadmanganian srebra – krystaliczny ciemnofioletowy proszek, rozpuszczalny w wodzie. Używany w maskach gazowych.
 •  Azydek srebra – materiał wybuchowy.

 

Związki organiczne srebra:

 • mleczan srebra – środek antyseptyczny i przeciwbólowy
 • cytrynian srebra – używane w fotografice i jako środki antyseptyczne.
 •  Szczawian srebra – rozkłada się i wybucha pod wpływem ogrzewania.
 •  benzoesan srebra
 • cynamonian srebra
 • octan srebra
 • pikrynian srebra
 • maślan srebra
 • salicylan srebra
 • winian srebra
 • walerian srebra
 • albuminiany srebra
 • nukleiniany srebra
 • proteiniany srebra
 • peptoniany srebra
 • witeliniany srebra
 • taniniany srebra

Srebro – Zastosowanie

 Biżuteria – Jeden z najczęściej używanych metali obok złota. Ze srebra wykonuje się pierścionki, obrączki, wisiorki, kolczyki. Oprawia się w srebro kamienie szlachetne i inne.

Przedmioty użytkowe – Naczynia, sztućce i drobne przedmioty użytkowe.
srebra

fot: Qlaz Licencja: GNU Free Documentation License

Srebrny czajniczek do herbaty

Monety – Funt brytyjski miał początkowo wartość 1 funta troy srebra próby 925. Srebro było używane do produkcji monet już 700 lat p.n.e. w Lidii, w postaci stopu ze złotem, zwanego elektronem. Później monety zaczęto wytwarzać z czystego srebra. Słowa „srebro” i „pieniądze” oznaczają to samo w przynajmniej 14 językach.

Srebrny funt

Srebrny funt

Instrumenty muzyczne – Wykonuje się flety, rogi i inne instrumenty wysokiej klasy, bowiem srebro wytwarza charakterystyczną barwę dźwięku.

Srebrny fletFlet firmy Miyazawa wykonany ręcznie ze srebra, 24 karatowego złota i platyny.

 

Medale – Medale sportowe za zajęcie drugiego miejsca. Inne medale okolicznościowe.

srebrny medal

fot: Monitor Polski nr 25 z 1960

Srebrny Medal Zasłużonym na Polu Chwały

 

Sprzęt elektryczny i elektroniczny – Ze wzglądu na bardzo dobrą przewodność elektryczną często jest używany w zastępstwie miedzi. Wykonuje się z niego ścieżki na niektórych płytkach drukowanych, styki w klawiaturach, w sprzęcie hi-fi wysokiej klasy, i wiele innych.
Do produkcji styków wysokiego napięcia używa się tleneku srebra i kadmu, minimalizuje on powstawanie łuków elektrycznych.

Fotografia – W postaci związków azotanu srebra i halogenków jest głównym składnikiem klisz i papierów światłoczułych.

Środki bakteriobójcze – Związki srebra są toksyczne dla bakterii, wirusów i grzybów. Działanie bakteriobójcze srebra nie jest jeszcze w pełni wyjaśnione. Obecnie znajduje ono zastosowanie jako środek dezynfekujący i odkażający.
W średniowieczu używano do dezynfekcji wody i konserwowania żywności, szczególnie podczas długich wypraw morskich umieszczano srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały świeżość.

Obecnie do oczyszczania wody pitnej w szpitalach i domach wykorzystuje się jony srebra wykorzystywane są do oczyszczania wody pitnej i w basenach, jako bardzo skuteczne narzędzie likwidacji niepożądanych mikroorganizmów. Produkowane są też specjalne filtry do wody z użyciem srebra.

Najnowsza technologia opracowana przez firmę Samsung: „Silver Nano” rozkłada srebro do nano cząsteczek i wykorzystuje jego antybakteryjne właściwości, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii w sprzęcie AGD – lodówkach, pralkach, klimatyzatorach i odkurzaczach.

nano-srebro
Drobinki srebra o wielkości nanometrów

 

Baterie i akumulatory – Wykonuje się baterie srebrowo-cynkowe i srebrowo-kadmowe o wysokiej pojemności.
Elektroda dodatnia w akumulatorze srebrowo-cynkowym jest wykonana z czystego srebra metalicznego. Równiesz element odprowadzający prąd zawiera wprasowany drut srebrny w postaci kilku pętli, których końce są ze sobą skręcone. Następnie elektroda poddawana jest spiekaniu. Drut srebrny wprasowany jest także do elektrody ujemnej, sporządzonej, ze sprasowanego tlenku cynku poddanej również spiekaniu.

akumulator
akumulator
Akumulator srebrowo-cynkowy produkcji ukraińskiej firmy UkrBat Akumulator srebrowo-cynkowy produkcji ukraińskiej firmy UkrBat

 

Medycyna – Hipokrates pisał że srebro posiada właściwości lecznicze. Fenicjanie przechowywali wodę, wino i ocet w butelkach wykonanych ze srebra.
Srebro stosowano w celu zapobiegania przed infekcjami od czasów starożytnych. W średniowieczu używano do do leczenia oparzeń i ran.
Podczas I wojny światowej w celu zapobiegania infekcjom były używane związki srebra. Używano najczęściej roztworu azotanu srebra i kremu zawierającego sól srebrową sulfadiazyny, który stosowano głównie na oparzenia.
Po wynalezieniu antybiotyków zaprzestano stosować srebro do celów medycznych.
Sól srebrową kwasu alginowego stosuje się jako środek zapobiegawczy przed infekcjami ran i oparzeń.

Srebro i jego związki mogą zostać wchłonięte do układu krwionośnego i spowodować przebarwienie skóry, oczu i błon śluzowych na kolor niebieskoszary. Choroba nazywa się Argyria. Choć stan ten nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ogólne, to jednak jest szpecący i najczęściej nieodwracalny.

Medycyna niekonwencjona – Związki srebra i srebro koloidalne są używane jako lekarstwo na różne dolegliwości. Na ogół środki te są nieszkodliwe, jednakże wielu ludzi przyjmuje zbyt duże dawki i zapada na argyrię po kilku miesiącach lub latach. Zaleca się konsultację z lekarzem przed przyjmowaniem tych środków.

Lustra – Lustra wymagające jak najwyższego współczynnika odbicia światła są pokrywane srebrem (w zwykłych lustrach pokrywa się aluminium).
srebrne Lusterko

srebrne lusterko

Katalizator – Działa jako katalizator reakcji utleniania, np. podczas produkcji formaldehydu z metanolu i powietrza. Jest też jedynym katalizatorem pozwalającym na przemianę etylenu w tlenek etylenu, który potem w wyniku hydrolizy daje glikol etylenowy, używany do produkcji poliestru.
Są podejmowane próby wytworzenia srebrowej membrany, która pozwoliłaby na oddzielenie tlenu od powietrza.

Materiały wybuchowe – Piorunian srebra, AgONC – stosowany jest jako bardzo czuły materiał wybuchowy. Używany głównie do wyrobu tzw. strzelających „diabełków” oraz niektórych kapiszonów. Otrzymuje się go w kontrolowanej reakcji stężonego kwasu azotowego, metalicznego srebra i alkoholu etylowego. Ze względu na niebezpieczeństwo eksplozji syntezuje się jedynie niewielkie ilości piorunianu srebra, nie należy go również długo przechowywać.

 • Acetylenek srebra
  Ma postać białego proszku i silniejsze własności wybuchowe niż acetylenek miedziowy. Temperatura pobudzenia wynosi 473 K.
 • Azydek srebra
  Azydek srebra jest nieco higroskopijny; w temperaturze pokojowej w atmosferze nasyconej wilgocią chłonie około 2% wilgoci. Azydek srebra jest bardziej energicznym środkiem inicjującym, przewyższającym nieznacznie azydek ołowiu pod względem skuteczności pobudzania. Temperatura pobudzenia wynosi 546K, natomiast wrażliwość azydku srebra na uderzenie jest mniejsza niż azydku ołowiu.

Wywoływanie deszczu – Jodek srebra jest używany w próbach wywołania deszczu. Jest on dobrą substancją tworzącą jądra zamarzania, zwłaszcza w temperaturach poniżej -5.

Srebro – Otrzymywanie

Otrzymywanie srebra polega głównie na przekształceniu w wysokiej temperaturze siarczków srebra w siarczany, a następnie redukcji i wytrąceniu metalicznego srebra. Jedną ze straszych metod otrzymywania srebra jest metoda amalgamatu która polega na dodaniu do rudy rtęci, która tworzy ze srebrem amalgamat. Amalgamat ten jest następnie wydzielany, a czyste srebro otrzymywane jest przez destylację. Inną metodą jest tzw. metoda liksydacyjna, w której zawarty w rudzie pierwiastek rozpuszcza się w soli np. cyjanku sodu, a następnie wydziela na powierzchni metalicznego cynku lub glinu.

 

Aktualnie srebro otrzymuje się głównie przez elektrolityczne oczyszczanie miedzi, bądź też zastosowanie metody Parkesa do wydzielenia go z rud ołowiu zawierających domieszki srebra.

W procesie elektrorafinacji miedzi metale szlachetne przechodzą do szlamów anodowych. Szlam  zawierający metale szlachetne, jest suszony, a następnie w piecu Kaldo odbywa się topienie, konwertorownie i rafinacja ogniowa. Produktem tego procesu jest metal Dore, z którego odlewane są anody. W procesie elektrorafinacji srebra usuwane są pozostałe zanieczyszczenia. Otrzymane srebro katodowe o czystości 99,99% Ag odlewane jest w sztaby lub granulowane.

Wytworzony w procesie elektrorafinacji srebra szlam zawiera złoto, pallad i platynę.

Rafinowane srebro produkowane przez KGHM w postaci gąsek posiada dwa certyfikat Good Delivery – Silver przyznane przez London Bullion Market Association oraz Dubai Multi Commodites Centre.

 

Srebro – Występowanie

Srebro rzadko występuje w stanie wolnym. W postaci rodzimej spotyka się je razem z siarką, arsenem i antymonem. W małych ilościach znajduje się w strefach cementacji i utleniania żył hydrotermalnych. Złoża te są już dzisiaj w większości wyeksploatowane. Srebro rodzime współwystępowało tam z innymi kruszcami srebra, galeną i cerusytem. Powstanie większych złóż srebra rodzimego było zawsze związane z warunkami hydrotermalnymi.
Częściej występuje jako domieszka rud ołowiu, cynku, miedzi lub w postaci minerałów srebra, najważniejsze z nich to: argentyt (Ag2S), chlorargyryt (AgCl), pirargyryt (Ag3SbS3).

Świat:

 • Meksyk –  jest największym producentem srebra na świecie. W 2000 roku wyprodukowano tam 2492 tony srebra, ok. 15% światowej rocznej produkcji.
 • Norwegia
 • Boliwia – Potosi,
 • Chile – Chanarcillo, Copiapo,
 • Peru
 • Kanada
 • USA
 • RPA
 • Rosja
 • Australia
 • Czechy
 • Niemcy
 • Włochy
 • Hiszpania
 • Francja.

Polska:

Jest największym producentem srebra w Europie. Dzieje się to dzięki dolnośląskim złożom miedzi i srebra eksploatowanm przez KGHM Polska Miedź wytwarzającą rocznie ok. 1300 ton srebra rafinowanego. Przedsiębiorstwo to jest trzecim producentem srebra na świecie.
Góry Świętokrzyskie, Sudety, Tatry, Dolny Śląsk, w rejonie Olkusza i Głogowa są stare kopalnie srebra.

Srebro – Właściwości

Rzadko w stanie wolnym (srebro rodzime), częściej w postaci minerałów: argentyt, proustyt, pirargyryt, stefanit, kerargyryt. Występuje też jako domieszka rud innych metali: ołowiu, cynku, miedzi skąd też otrzymuje się je jako produkt uboczny przy przeróbce rud.

 

Srebro rodzime

Minerał z gromady pierwiastków rodzimych, w skład którego wchodzi głównie metaliczne srebro. Powstaje najczęściej jako produkt rozkładu siarczkowych rud srebra (galeny, argentytu).

Skład: Zazwyczaj zawiera domieszki: rtęci (amalgamaty), złota (elektrum), bizmutu (chilenit), antymonu (animikit), arsenu (huntilith), miedzi i platyny i innych.

Rzadko tworzy kryształy izomorficzne o postaci sześcianu lub ośmiościanu. Przeważnie występuje w formie dendrytów wygiętych w loki, w skupieniach ziarnistych, płytkowych, włóknistych, pierzastych czy siatkowych. Często tworzy samorodki które mogą osiągać ciężar nawet 350 kg.

 

srebro rodzime

fot: Ra’ike Licencja: GNU Free Documentation License

Srebro rodzime z Schlema-Alberoda, Erzgebirge

 

Wzór chemiczny: Ag – srebro (Argentum)

Układ krystalograficzny: regularny

Barwa srebra rodzimego: srebrzystobiała, biała, szara, żółtawa, często srebro pokrywają produkty utleniania o ciemnym zabarwieniu.

 Kolor: czyste jest srebrzystobiałe, z czasem na powierzchni nalot żółtawy, brunatny, szary do czarnego. Matowieje od ozonu, siarkowodoru, i do kontaktu z powietrzem zanieczyszczonym związkami siarki.

 

kolory srebra
Rysa: srebrzystobiała, szara, błyszcząca

Twardość: 2,5-3

Gęstość: 9,6 -12

Łupliwość: brak

Przełam: haczykowaty

Połysk: Silny połysk metaliczny.

 

Srebro -metal

 

Metal przejściowy o najlepszej przewodności cieplnej i elektrycznej. Pod względem kowalności i plastyczności ustępuje jedynie złotu.
Pierwiastek ten nie jest aktywny chemicznie. Jest nierozpuszczalny w rozcieńczonych kwasach i w alkaliach lecz rozpuszcza się rozpuszcza się w kwasie azotowym, stężonym kwasie siarkowym i w roztworze cyjanków. W normalnych temperaturach z wodą i tlenem nie reaguje. Siarka i siarczki atakują srebro i niszczą jego powierzchnię tworząc siarczek srebra (Ag2S).
Liczba atomowa: 47

Masa atomowa: 107,868

Izotopy: masa atomowa
107 Ag
109 Ag
111 Ag

Temperatura topnienia: 961,93°C

Temperatura wrzenia: 2212°C

Gęstość: 10,49 g/cm3

 

Związki srebra:

Występuje na stopniach utlenienia: I (np. azotan(V) srebra(I) AgNO3), wyjątkowo II (np. fluorek srebra(II) AgF2) i III (np. nadtlenosiarczan srebra(III) Ag2(SO5)3).
Związki srebra są trujące zwłaszcza dla organizmów niższych.
Najczęściej nie rozpuszczalne w wodzie i odznaczające się światłoczułością.
Niektóre sole mają właściwości wybuchowe.

Srebro – Historia

Nazwa minerału pochodzi od greckiego określenia tego minerału – silbur, a także od łac.argentum = biały. Srebro to pierwiastek chemiczny o symbolu Ag, który pochodzi od łacińskiej nazwy srebra – argentum.
Łacińska nazwa srebra, stosowana w starożytności to „luna”, czyli księżyc, co podkreślało podobieństwo metalu do świetlistej tarczy księżyca.

4000 lat p.n.e. – wiek srebrnych ozdób znajdowanych się w grobowcach egipskich

2500. r. p.n.e. – Pierwsze wyrafinowane przetwarzania rud srebra przez Chaldejczyków, którzy wykorzystywali proces wyodrębniania srebra z rudy srebra i ołowiu. Duże zapotrzebowanie na srebro w kultury myceńskiej doprowadziło do odkrycia i eksploatacji złoża srebra w Armenii.

800 lat p.n.e. – w starożytnym Egipcie srebro jest stosowane jako środek płatniczy.

600 p.n.e. do 300 p.n.e. – Eksploatacja bogatych złóż w Greckim Laurium. Wg. szacunków kopalnie srebra produkowały 30 ton czystego srebra rocznie. Kopalnie były były bardzo nowoczesne na swój czas. Pracę w głębokich sztolniach umożliwiała sprawna wentylacja. Oddzielny wlot, którym powietrze wpływało do kopalni i wylot, którym powracało na powierzchnię dawał dostęp górnikom do świeżego powietrza. Działo się to w sposób naturalny, czyli na skutek różnicy ciężarów słupów powietrza.

268 p.n.e. – pierwsza emisja rzymskiej srebrnej monety – denara
Srebrny denar

Srebrny rzymski denar z 89 r.p.n.e. przedstawiający porwanie Sabinek.

200 r. p.n.e. – starożytnym Egipcie zanurzano srebrne sztaby w wodzie, którą pito jako lekarstwo na wrzody żołądka.

200 r. p.n.e. – do 500 r.n.e. – Hiszpańskie kopalnie są najważniejszym źródłem srebra. Eksploatacja została tymczasowo zatrzymana przez Maurów w podboju Hiszpani. Hiszpański kopalnie zaopatrują Cesarstwo Rzymskie a także zaopatrują kupców w srebro służące do wymiany na azjatyckie przyprawy.

970 r.- Powstanie pierwszej polskiej monety Mieszka I. Oczywiście srebrnej. W polu awersu nosi ona mitrę książęcą, w rewersie krzyżyk. Zawarta w otoku awersu inskrypcja to łacińska forma imienia książęcego – MTLZCO.
Srebrny denar

Srebrny denar Mieszka I

1477 r. – w Niemczech znaleziono bryłę – samorodek srebra o wadze ok. 20 ton.

1500 r. -1800 r. – Wydobycie i produkcja srebra w Boliwii, Peru i Meksyku stanowiły 85% całego światowego wydobycia.

XVI w. – Odkryto na terenie Boliwii niezwykle bogate złoża srebra, co spowodowało szybki rozwój górnictwa będącego ważnym źródłem dochodów imperium hiszpańskiego. (powstały wówczas liczne górnicze osady, m.in. 1547 r. – Potosí , 1548 La Paz, 1604 Oruro)

Srebrna moneta

Macuquina, rodzaj hiszpańskiej ręcznie bitej monety. Zwane są czasem „pirackim pieniądzem.

1544 r. – Odkrycie na zboczach Góry Srebrnej (Cerro Rico) wielkich pokładów srebra, niegdyś największe na świecie. U podnóża założono miasto Potosí. W czasach kolonialnych Hiszpanie podobno wydobyli z góry 100 tysięcy ton srebra, kosztem poświęcenia życia 8 milionów niewolników zmuszonych do pracy w kopalniach. Założono tam wiele mennic. Napływ kruszcu wydobytego w Potosi zachwiał systemem ekonomicznym całej Europy. Na pokładzie statku Nuestra Señora de Atocha zatopionego w 1622 znajdowało się 47 ton srebra oraz 150 tysięcy złotych monet i sztabek. Do dziś w języku hiszpańskim istnieje powiedzenie „vale un Potosi”, czyli „warte fortunę”. Około 1825 r. złoża srebra uznano za wyczerpane. Turyści przyjeżdżający do Potosí mogą dziś zwiedzać wiele starych miejsc przerobu srebra. Najpiękniejsze z nich to Ingenio del Rey i Ingenio Dolores.

Kopalnia srebra- Potosi

Kopalnia srebra - średniowiecze

Cerro Rico. Średniowieczna kopalnia srebra. Rycina z 1550 roku, „La boca del infierno”.

1548 r. – Odkrycie złóż srebra w Meksyku w okolicy El Cerro de la Bufa na ziemiach Chichimeków. Odkrywcą był Juan de Tolosa. Jeszcze tego samego roku we wrześniu zostało założone miasto Zacatecas. Srebro wywołało pierwszą na ziemi amerykańskiej gorączkę srebra. Szybko powstawały kopalnie srebra: San Martín, Chalchihuites, Avino, Sombrerete, Fresnillo, Mazapil, and Nieves. Hiszpanie przenosili się na północne tereny, gdzie atakowali miejscową ludność, zmuszając ich do niewolniczej pracy w kopalniach. Spowodowało to czynny opór Chichimeków, którzy atakowali transporty ze srebrem na tak zwanych „srebrnych drogach”. W 1550 roku Hiszpanie oficjalnie ogłosili stan wojny. Była to pierwsza ciężka wojna na terenach Meksyku, która ciągnęła się z przerwami przez kolejne 100 lat.

1555 r. – Bartolomé de Medyna, meksykański górnik, odkrył sposób otrzymywania czystego srebra z rudy za pomocą rtęci i soli. Zanieczyszczenia były rozpuszczane przez sól, a srebro tworzyło z rtęcią amalgamat. Po oczyszczeniu amalgamatu usuwano z niego i pozostawało czyste srebro. Proces był tak ważny, że Hiszpania stworzyła królewski monopol na rtęć. Służył do kontroli nad udoskonalaniem srebra i sprawiał, że rząd wiedział dokładnie, ile srebra było produkowane. Metoda była stosowana aż do końca XIX wieku. Większość srebrnych monet, które trafiły do Europy z Ameryki w okresie XVI- XVIII wieku pochodziły właśnie ze srebra otrzymanego tą metodą.

XVII w. – do tego czasu w Japonii złoto i srebro ceniono na równi.

XIX w. – marynarze podczas długich wypraw umieszczali srebrne monety w beczkach z wodą i winem, by zachowały świeżość.

1749 r. – Wydobyto w Freibergu bryłę srebra o masie 72,5 kg.

1794 r. – wybito pierwszy srebrny dolar amerykański
Srebrny dolar

Srebrny dolar

1832 r. – Chile. Odkrycie złóż rudy srebra w Chanarcillo

1884 r. – niemiecki położnik dr Crede zauważył, że łagodny roztwór srebra wkropiony do oczu noworodka zapobiega zapaleniu. Metoda ta jest stosowana do dzisiaj w szpitalach na całym świecie.

1878 r. – Kongres USA, mimo weta prezydenta, uchwalił ustawę, tzw. Bland-Allison Act, zobowiązującą państwo do zakupu kilku milionów dolarów srebra rocznie. Za zdeponowane srebro można było otrzymać tzw. srebrne certyfikaty, które na dłuższy czas stały się dobrą lokatą kapitału.

1890 r. – Kongres USA uchwalił Sherman Act, podwyższający kwotę obowiązkowych zakupów do 4,5 mln dolarów miesięcznie.

1893 r. – prezydent Grover Cleveland doprowadził do anulowania Ustawy Shermana i wstrzymania zakupu srebra. Był to koniec dominacji srebra. W 1900 roku uchwalony Gold Standard Act sprawił, że dolar stał się walutą złotą. Obawy i lęki Amerykanów związane z wprowadzeniem waluty złotej schowane są w powieści Lymana Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.
1948 r. 21 grudnia – zrzucono węgiel drzewny zaimpregnowany jodkiem srebra na przechłodzoną do -10 C chmurę stratus, mającą grubość 300 m i pokrywającą obszar około 13 km kw. zamienając ją w kryształki lodu przy użyciu niecałych 2 g jodku srebra.

1999 r. – sprzedano srebrny dolar amerykański z 1804 roku za sumę 4,1 mln dolarów. Była to wtedy najdroższa moneta świata.

Srebro – Opis

Srebro (Ag, łac. argentum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Jest srebrzystobiałym metalem, o największej przewodności elektrycznej i termicznej. W przyrodzie występuje w stanie wolnym, a także w minerałach, takich jak argentyt czy chlorargyryt. Większość wydobywanego srebra występuje jako domieszka rud miedzi, złota, ołowiu i cynku.

 

Kryształ srebra

Fot: Alchemist-hp licencja: Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.

Kryształ czystego srebra

 

samorodek srebra

fot: Aramgutang Licencja: public domain

 Srebro rodzime z kalcytem. Kongsberg, Norwegia. Ze zbiorów Natural History Museum, Londyn.