Prehnit – Historia

1773 r. –  z Przylądeka Dobrej Nadzei nowy minerał przywiózł Pułkownik Hendrick Von Prehn (1733-1785).

1777 r. –Prehnit po raz pierwszy opisał Balthazar Sage jako wyrastający z chryzolitu.

1783 r. – W dziele Krystalografia (Cristallographie) Jean Baptiste Louis Rome L’istle wskazuje na Jacquesa Louisa de Bournona jako tego który pierwszy znalazł ten minerał we Francji, na obszarze Bourg d’Oisan. Było to też w chryzolicie i opisane zostało jako „dziecko” chryzolitu.

 1782 r. – inżynier gómik Johann Gottfried Schreiber potwierdził obecność prehnitu w Oisans, znalazł go na Monts de Lans, góry z której widać La Combe de la Selle.
Schreiber dozorował prace w kopalni srebra przy Challanches w Allemont i kopalni złota La Gardette w pobliżu Bourg d’Oisans i przeszukiwał góry w sąsiedztwie pod kątem występowania rudy, i przy tej pracy znalazł miejsce występowania prehinitu.

1781 r. – Jednym ze starszych świadectw znalezisk prehinitu jest ręcznie kolorowania tabliczka (poniżej) w Muzeum Historii Naturalnej w Gautier d’Agoty’s. W kolekcji tabliczek zrobionych około 1789 roku przez Swebacha Desfontainesa jest tabliczka znamionowa nr 66. Jest to etykietka ( ” zielony kamień z Przylądka Dobrej Nadziei”) z kolekcji Drelicha Gigot d’Orcy (1733-1793).

 

stara grafika prehnitu

 

Prehnit z Cape of Good Hope, Południowa Afryka

1789 r. – Werner nazwał minerał na cześć Von Prehn prehinitem. Był to pierwszy przypadek nazwania minerału imieniem odkrywcy.

1797 r. – Hauy, w Journal des Mine, piśmie o minerałach i kopalniach w pisze:
„Prehnit z Przylądka Dobrej Nadziei pokrewny jest prehnitowi znajdowanemu we Francji. Występuje on w romboidalnych źdźbłach z których formują się grona. Rozchodzą się one podobnie do promieni. ”

1827 r. – Johann Heinrich Gössel, inspektor Drezdeńskiego Gabinetu Mineralogicznego, w wydawnictwie
Rozprawy Towarzystwa Badaczy Przyrody w Görlitz opisał nowe minerały z Łużyc, w tym: prehnit, pistacyt, tytanit, asbolan i lithioforyt.

1917 r. – Władysław Pawlica, mineralog którego prace petrograficzne odegrały dużą rolę w poznawaniu tatrzańskich skał krystalicznych wydał „Prenit w Tatrach” ( „Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU” 1917).

Prehnit

Post Author: admin